USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:Voyager
Tytuł:Timeless
 
Numer sezonu:5
Numer odcinka:6
Data premiery w USA:18-11-1998
Data gwiezdna:52143.6
 
Reżyseria:LeVar Burton
Scenariusz:Brannon Braga i Joe Menosky
Gościnnie występują:Christine Harnos, LeVer Burton
 
Ocena odcinka:9.9
Liczba oceniających:711
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Chakotay i Kim są jedynymi z załogi, którzy przeżyli, gdy piętnaście lat temu Voyager rozbił się na lodowej planecie. Czy będą w stanie zmienić przeszłość i uchronić załogę przed zagładą?Streszczenie

Całość zaczyna się tajemniczo. Dwie osoby, szczelnie opatulone kombinezonami termicznymi, pojawiają się na lodowej planecie. Chwilę czegoś szukają (ich głosy są zniekształcone, nie możemy ich rozpoznać), potem najwyraźniej to znajdują, gdyż łączą się z jakimś statkiem na orbicie i meldują się. Odpowiada im kobieta. W tym momencie, widzimy ujęcie "z lotu ptaka" - dwie malutkie postaci, a pod nimi, pod lodem, kadłub statku - U.S.S. VOYAGER, NCC-74656....

Po chwili, obaj poszukiwacze przesyłają się pod lód - do wnętrza Voyagera. Widok, który tam zastają nie jest przyjemny.... Poszukiwacze włączają latarki i zdejmują gogle i maski. Okazuje się, że to Chakotay i Harry Kim - obaj wyraźnie inni niż ci, których znamy.... Starsi.... Kim daje radę uruchomić komputer pokładowy i uzyskać informacje o stanie statku. Wszystko zamarznięte, sześć kolejnych pokładów zamieniło się w jeden - w wyniku uderzenia. Kim chce sprawdzić stan Doktora, jednak komputer odmawia posłuszeństwa i wyłącza się.
W kolejnej scenie Chakotay dostaje się na mostek Voyagera. Tu widok jest jeszcze straszniejszy. Dookoła leżą zamarznięte ciała załogi. Janeway... Paris... Siedem... Gdy znajduje zwłoki Siedem, zawiadamia o tym statek na orbicie i po chwili Siedem zostaje przesłana na górę. Okazuje się, że okręt na orbicie to Delta Flyer. Najnowszy - i jak się okazuje, ostatni - prom Voyagera, zbudowany przez załogę.

Harry tymczasem pracuje w Ambulatorium. Podłącza się do panelu na ścianie, który po podładowaniu ożywa. Po chwili, udaje mu się uruchomić program Doktora, który jest przerażony tym co się stało z okrętem. Żąda wyjaśnień. Kim odpowiada, że nie mają czasu. Podłącza Doktorowi jego przenośny holoemiter.
Następuje zupełny zwrot akcji. Teraz widzimy maszynownię Voyagera, najwyraźniej przed katastrofą, jako że wszystko wygląda OK, łącznie z załogą. Okazuje się, że wszyscy świętują podłączenie nowego napędu - napędu strumieniowego (slipstream drive), który ma umożliwić powrót do domu w kilka minut. Po raz pierwszy, napęd ten został przedstawiony w odcinku "Hope and Fear" - który kończył czwarty sezon Voyagera (odcinek ten był emitowany w Canal Plus 10. stycznia 1999). Teraz Voyager również ma taki napęd. I załoga zamierza z niego skorzystać. Janeway mówi: "Cztery lata, dwa miesiące, 11 dni - dokładnie tyle Voyager jest w Kwadrancie Delta. W tym czasie, poszerzyliśmy granice badań i co więcej, przeżyliśmy. Teraz czas wracać do domu".
Załoga wiwatuje, jednak już wkrótce okazuje się, że nie jest tak dobrze. Paris i Kim dochodzą do wniosku (potwierdzonego holosymulacją), że nowy napęd jest niestabilny i w wypadku użycia spowoduje zniszczenie statku. Zawiadamiają o tym Janeway i pozostałych oficerów.

Na naradzie, Harry rzuca pomysł, że poleci promem (Delta Flyer'em) przed Voyagerem i będzie podawał informacje umozliwiające Voyagerowi korektę ustawień napędu - a tym samym - przetrwanie lotu. Janeway odpowiada, że się zastanowi.
Zastanawia się później, w swojej kabinie, goszcząc na kolacji Chakotaya. W końcu decydują się zaryzykować i skorzystać z pomysłu Harry'ego.

Wracamy do przyszłości. Harry wyjaśnia Doktorowi, że od katastrofy Voyagera minęło 15 lat, zaś sam Voyager spoczywa na planecie, na granicy Kwadrantu Alfa. Cała załoga zginęła podczas katastrofy - z wyjątkiem Harry'ego i Chakotaya, którzy byli w promie.
Okazuje się, że prom lecący przed Voyagerem dotarł do domu, jednak sam statek wypadł ze strumienia, doznał poważnych uszkodzeń i musiał awaryjnie lądować - co się nie udało i okręt rozbił się na lodowcu.
Zawiadomiona przez Chakotaya i Harry'ego Flota przestała szukać Voyagera po sześciu latach bezowocnych poszukiwań. Harry i Chakotay odeszli z Floty. Po latach, Harry zdał sobie sprawę, że to jego błędne obliczenia spowodowały, że Voyager wypadł z lotu strumieniowego i uległ zagładzie. Przez wiele lat, były chorąży Kim żył przygnieciony olbrzymim poczuciem winy - uważał, że zabił załogę, czuł się winny, że przetrwał kosztem ponad setki przyjaciół.

W dalszej części, Harry i Chakotay wyjaśniają Doktorowi, że znaleźli sposób by uratować Voyagera - mianowicie mają zamiar przesłać wiadomość w PRZESZŁOŚĆ. Ma im to umożliwić specjalne urządzenie pozyskane ze zniszczonego sześcianu Borga, które jest w stanie przesłać informacje do innego czasu. To dlatego potrzebne im ciało Siedem - to ona ma być adresatem wiadomości, która zostanie przesłana do jej implantów. Przy okazji, okazuje się, że Harry, Chakotay i Tessa (gdyż tak ma na imię kobieta pomagająca im) są zbiegami, ściganymi przez Gwiezdną Flotę. Ukradli przekaźnik Borga, ukradli prom i ruszyli na poszukiwanie Voyagera, zaś Flota, znając ich zamiary, szuka ich - za próbę złamania Temporalnej Pierwszej Dyrektywy (zabraniającej ingerencji w przeszłość). Chakotay i Tessa wracają na Voyagera, gdzie zaczynają szukać zapisów dziennika pokładowego (chcą znać dokładny czas rozbicia statku). Jednocześnie upewniają się czy rzeczywiście chcą zmienić przeszłość - wtedym być może nigdy się nie spotkają, a teraz sią w miarę szczęśliwą parą.... W międzyczasie, na promie, Doktor i Kim znajdują częstotliwość przekaźników Siedem. Wiedzą juz gdzie wysłać wiadomość. Nagle komputer ostrzega ich przed nadlatującym okrętem. Wiedzą już, że mają mało czasu. Gwiezdna Flota znalazła ich....

Ponownie przenosimy się na Voyagera sprzed katastrofy. Delta Flyer leci przed Voyagerem, wewnątrz Harry i Chakotay przygotowują się do startu na napędzie strumieniowym. Meldują, że wszystko gotowe. Za chwilę jednak...
...znów wracamy do przyszłości. Również widzimy prom, lecz za nim leci nie Voyager, a okręt klasy Galaxy (pamiętacie Enterprise z "Następnego Pokolenia"? :-) Okręt zaczyna ich doganiać. Trwają gorączkowe przygotowania do wysłania wiadomości w przeszłość.

Ścigający ich okręt wywołuje ich. Chakotay odpowiada i na ekranie widzi.... "Tu Kapitan LaForge z okrętu Challenger". Chakotay i LaForge rozmawiają chwilę. Geordi próbuje odwieść ich od pomysłu zmiany historii. Rozumie ich, jednak nie może pozwolić im na tę akcję.
Chakotay nie daje się przekonać. Obaj życzą sobie powodzenia i połączenie zostaje przerwane. Challenger zaczyna ostrzeliwać prom, celując w silniki. Chakotay uruchamia osłony na maksimum i włącza systemy broni.

I znów wracamy do przeszłości. Delta Flyer i Voyager rozpoczynają lot strumieniowy.
Delta Flyer w przyszłości nie radzi sobie najlepiej. Nie mają szans przeciwko okrętowi klasy Galaxy. W międzyczasie, z tyłu promu Harry i Doktor łączą przekaźniki nieżyjącej Siedem z temporalnymi przekaźnikami Borga. Harry ponagla Doktora, by ten podał mu koordynaty czasowe z implantów wyjętych z głowy Siedem.

Widzimy całą i zdrową Siedem, kontrolującą lot. Mostek się trzęsie, wszyscy są skupieni. Paris melduje odchylenia w strumieniu. Otrzymują od Harry'ego poprawki, jednak okazuje się, że są nieskuteczne. Napęd traci stabilność. Janeway rozkazuje wyłączyć napęd, jednak jest to niemożliwe z powodu przeciążeń.

Doktor wreszcie zdobywa koordynaty czasowe z implantów Siedem. Harry nastawia przekaźniki. Rozpoczyna wprowadzanie nowych korekt odchylenia dla napędu strumieniowego. Potem włącza przekaźnik.

Na Voyagerze, zdziwiona Siedem odbiera przekaz przez swoje implanty. Janeway nakazuje wprowadzenie przysłanych poprawek. Okazuje się jednak, że są one nieskuteczne. Napęd destabilizuje się coraz bardziej. Voyager wypada ze strumienia.

Okazuje się, że są już bardzo blisko Kwadrantu Alfa - w sektorze Takara, niemal na jego granicy. Okręt jest jednak mocno uszkodzony nagłym wyjściem z lotu strumieniowego i nie wytrzyma przeciążeń - konieczne jest lądowanie. Jedynym nadającym się do tego miejscem jest pobliska lodowa planeta klasy L.... Okręt leci jednak zbyt szybko. Nie są w stanie wyhamować i zbyt mocno uderzają o powierzchnię. Voyager rozbija się.

W przyszłości, Harry wie, że się nie udało. Gdyby się udało, nie byłoby go tutaj.
Wkrótce okazuje się, że mają też inne kłopoty. Challenger złapał ich wiązką holowniczą. Mają mało czasu....

Na szczęście Tessa okazuje się być pomysłową osobą i uwalnia prom z wiązki Challengera. Harry nie może zrozumieć czemu ich akcja nie dała rezultatu. Załamuje się, jednak Doktorowi udaje się spowodować, by Harry się opanował. Doktor podsuwa mu też pomysł - spowodować, by Voyager WYPADŁ ze strumienia WCZEŚNIEJ....

Harry rozpoczyna odpowiednie obliczenia, co jest trudne, gdyż ostrzał Challengera spowodował uszkodzenie rdzenia promu. Delta Flyer lada chwila wybuchnie. Innym problemem jest rozładowanie nadajnika Borga - jednak sytuację ratuje Doktor, który poświęca się i przekazuje Kimowi swój holoemiter, by Kim mógł wykorzystać go jako źródło energii. Wreszcie Harry wysyła nową wiadomość. Delta Flyer eksploduje....
Na Voyagerze, zdziwiona Siedem odbiera przekaz przez swoje implanty. Janeway nakazuje wprowadzenie przesłanych poprawek. Jednak napęd strumieniowy wyłącza się, zaś okręt przechodzi na impulsową. Voyager wychodzi z lotu strumieniowego.
W epilogu, okazuje się, że Kim z przyszłości zakodował w przekazie do Siedem nagranie od siebie. Nagranie zaadresował do swojej młodszej wersji - wyjaśnił co i dlaczego zrobił.... "Witaj, Harry. Mam mało czasu, więc słuchaj uważnie. Piętnaście lat temu, popełniłem błąd. I 150 osób zginęło. Od tego dnia, codziennie żałowałem swojej pomyłki. Ale jeśli to teraz oglądasz, oznacza to, że wszystko uległo zmianie. Jesteś mi coś winien... Muszę kończyć...".

Tekst: Piotr PajerskiPliki wideo

Zwiastun odcinka (4,5 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!